Bércový vřed
Léčba bércových vředů
Léčba bércových vředů probíhá několika způsoby. Spolupracují při ní lékaři z různých oborů.
Místní léčba zahrnuje péči o samotný vřed, který se musí vyčistit a následně ošetřit speciálními přípravky, aby se rána mohla úspěšně hojit. Odumřelá tkáň brání hojení, proto je její odstranění tak důležité.
Rána pak vyžaduje udržování přiměřeně vlhkého prostředí. K tomu pomáhá řada moderních prostředků pro takzvané vlhké hojení.
Kompresivní léčba patří ke standardní léčbě bércových vředů. Využívají se při ní kompresivní (stahovací) elastické punčochy nebo obvaz. Cílem je podpořit správné fungování krevního oběhu.
Rozhodnutí, zda použít punčochy, nebo obvaz závisí na fázi nemoci, stavu dolních končetin a spolupráci pacienta. Obecně lze říci, že v akutní fázi se využívají elastické obvazy a při dlouhodobé léčbě stahovací punčochy. Kompresivní léčba se nevyužívá například u pacientů se závažnými srdečními problémy.
Celková léčba bércových vředů závisí na tom, co je příčinou jejich vzniku. Využívají se různé léky na léčbu cévních nemocí, které působí proti otokům, podporují průtok krve a mají protizánětlivý účinek. Pacienti užívají také léky na další onemocnění (například na cukrovku). Někdy jsou potřeba také léky proti bolesti a v případě infekce antibiotika.
Invazivní léčba (chirurgický zákrok) přichází na řadu, pokud je potřeba zlepšit prokrvení nohy a podpořit hojení vředů pomocí cévní operace. Operace bércových vředů probíhá na specializovaném pracovišti cévní chirurgie, kde se provádí různé typy operací.
Vlhké hojení ran – pomáhá i na bércové vředy
Nabídka přípravků, které se využívají v péči o rány a pomáhají i v terapii bércových vředů, je široká. Výběr vhodného krytí na vředy byste proto měli nechat na svém lékaři.
K ošetření se využívají různé gely, obvazy nazývané hydrokoloidy, krytí z mořských řas nebo speciální obvazy pohlcující sekret (tekutinu) z bércového vředu. Při léčbě chronických ran pomáhá také krytí s obsahem stříbra.
nemocí dopracoval.
( obrazok Převaz bércových vředů – hojení podpoří speciální krycí obvazy)
Komplikace při léčbě bércových vředů
Přehlížení kožních problémů na nohou a neléčení bércových vředů přináší různé komplikace. Jedná se například o bakteriální infekci kůže, lidově nazývanou růže.
Škodlivé mikroorganismy, které se dostanou do těla přes otevřenou ránu, způsobí zarudnutí infikovaného místa, otok a horečku. Infekce se může rychle šířit po celém těle a vyžaduje léčbu pomocí antibiotik.
(obrazok Otok a zarudnutí – komplikace při léčbě bércového vředu)
Domácí léčba bércových vředů
V domácí péči o bércový vřed se využívají různá režimová opatření a výrobky z bylin.
Dopřejte tělu látky zvané bioflavonoidy. Jsou obsaženy například v borůvkách, petrželové nati, křenu a červeném zelí.
Zařaďte do pitného režimu šípkový čaj.
Dbejte na to, abyste měli nohy v teple a nosili ponožky, které neškrtí. Oboje je důležité pro udržování dobrého krevního oběhu. Špatné prokrvení vytváří podmínky pro vznik bércových vředů.
Vyzkoušet můžete mast z měsíčku lékařského nebo kostivalu lékařského. Jedná se o byliny s hojivými účinky.
Obklady na bércové vředy se dají připravit z přesličky rolní nebo kořene puškvorce. [27]
Než sáhnete po bylinkách, ať už ve formě čajů, nebo přímo na ošetření ran, poraďte se se svým lékařem. Při používání bylinek je potřeba obezřetnost, hlavně pokud užíváte léky.
Prevence bércových vředů
V prevenci bércových vředů jsou důležité tyto kroky. Týkají se především rizikových skupin a osob, které již v minulosti bércové vředy měly.
Dodržujte předepsanou léčbu nemocí, při kterých může docházet ke vzniku bércových vředů (například při cukrovce nebo vysokém krevním tlaku).
Pokuste se snížit hmotnost, pokud trpíte nadváhou.
Přestaňte kouřit cigarety.
Pravidelně se věnujte pohybovým aktivitám.
Pečujte o své nohy – při sezení v práci si je podkládejte a doma jim pravidelně dopřejte zvýšenou polohu.
Poraďte se s lékařem, jak často nosit stahovací punčochy.
Upozornění
Správnou diagnózu může stanovit jen lékař. Nevyužívejte tento či jakýkoliv jiný článek na internetu ke stanovení diagnózy. Neodkládejte návštěvu lékaře a řešte svůj zdravotní stav včas.
Bércové vředy a lázně
Na možnosti lázeňské léčby bércových vředů se zeptejte svého lékaře. Řekne vám všechny aktuální informace a konkrétní doporučení. V lázních se využívají různé speciální metody péče o vředy – například světelná terapie nebo elektromagnety (magnetoterapie).
Praktické tipy
Bércové vředy vyžadují lékařskou péči.
Riziko vzniku bércových vředů můžete snížit, pokud budete pečovat o své nohy, budete je chránit před poraněními a pravidelným pohybem budete podporovat krevní oběh.
Při léčbě bércových vředů se automaticky „nedožadujte“ antibiotik. Podávají se pouze v případě závažné a šířící se infekce. V mnoha případech stačí lokální antimikrobiální léčba.
Shrnutí a doporučení
1. Navštivte lékaře
Léčbu bércového vředu vždy určuje lékař na základě celkového vyšetření, zhodnocení vašeho zdravotního stavu a po stanovení přesné diagnózy.
2. Kauzální léčba bércového vředu
Po celkovém vyšetření vám lékař doporučí léčbu příčiny vašich potíží s bércovými vředy. V souvislosti s tím vám také doporučí případnou úpravu životního stylu a další postup řešení.