Migréna – běh na dlouhou trať

Migréna navštěvuje každého člověka. Její časté výskyty vyžadují profesionální přístup - nejdříve určit příčinu a poté navrhnout léčbu. Ptáte se, co vám pomůže? Možná máme recept!

Co je migréna

Migréna je chronická porucha, která se projevuje bolestmi hlavy trvajícími někdy i 4 dny. Je doprovázena nevolností, zvracením, citlivostí na světlo a hlukem. První záchvat bývá v dospívání, někdy začíná už v dětství. Migréna je pravděpodobně závislá na životním stylu člověka, nejvíce na jeho stravovacích návycích. Seniory a děti problém trápí méně, v dětství migrénami trpí více chlapci než dívky. Během puberty se však poměr otáčí. Migrenózní záchvaty sužují až třikrát více žen než mužů. Příčinou je odlišná hormonální aktivita.

migréna - bolest hlavy

Jak se migréna projevuje

Začíná prodromální fází. Ta je charakterizována výkyvy nálady, ztrátou chuti k jídlu nebo ztrátou koncentrace.

Jedním z nejčastějších příznaků je aura. Jedná se o neurologický symptom trvající několik minut. Pacient vidí mlhavý bod v zorném poli, ke kterému se přidávají jiskry, světla a poté světlo různých tvarů. U někoho se vyskytuje také mravenčení nebo necitlivost končetin. Starší lidé mívají auru bez bolesti hlavy, což připomíná ischemii mozku. Chronická migréna je nejhorší forma, protože trvá déle než 15 dní v měsíci a člověka téměř paralyzuje. To je doprovázeno obrovskou konzumací léků.

Nejhorší je fáze bolesti. Jedná se o ostrou pulzující bolest, která se zesiluje při námaze. Je natolik silná, že pacienta vyřadí ze života.

Poté, co bolest odezní, přichází postdromální fáze, která se projevuje pocitem únavy a vyčerpání. Člověk v této fázi potřebuje ještě pár hodin k tomu, aby se vrátil do normálu.

Příčiny migrény

V současné době existuje mnoho teorií, které se zabývají se příčinami vzniku migrén. Jejich společným jmenovatelem je vazodilatace, což znamená rozšíření krevních cév v mozku, a hormon serotonin. Jeho hladina prudce stoupá před záchvatem migrény, poté během bolesti rychle klesá. Jedná se pravděpodobně o vaskulární poruchu. Právě proto má přímou souvislost s vysokým krevním tlakem a ischemickými onemocněními. U pacientů trpících migrénami se zvyšuje riziko srážení krve a riziko vzniku ischemie.

 • Roli hrají také genetické faktory či chromozomové mutace.
 • Velmi časté jsou i neurologické příčiny, zejména epilepsie.
 • Gastrointestinální poruchy a potravinové alergie jsou také častým spouštěčem migrény.
 • Podvýživa, dehydratace, strava a půst také hrají důležitou roli.
 • Některé potraviny lékaři výslovně nedoporučují konzumovat (káva, čokoláda, alkohol, víno atp.,...).
 • Mezi další faktory, které vyvolávají záchvaty migrény, patří: stres, deprese, hormonální změny (těhotenství), menstruace, léky, kouření, fyzická námaha, nedostatek spánku atd.

Typy migrén

Podle aktuálně rozpracovaných teorií existuje několik typů migrény, které mají spíše odborný význam.

Známe tyto migrény:

 • Migréna s aurou
 • Migréna bez aury
 • Hemiplegická migréna
 • Chronická migréna
 • Retinální migréna
 • Břišní migréna

A další, které nejsou nijak zvlášť významné.

Diagnostika migrény

Neexistuje žádný přímý test nebo vyšetření potvrzující migrénu. Vyšetření EEG bývají bez charakteristického nálezu. Při diagnostice lékař vychází z rodinné anamnézy, zjišťuje rizikové faktory, období a frekvenci záchvatů, také se probírá gynekologickou anamnézou, zjišťuje hormonální antikoncepci nebo těhotenství. Je totiž zapotřebí rozlišovat migrenózní bolesti hlavy od bolestí při nedokrvení nebo krvácení do mozku. Nesprávně stanovená diagnóza bez vhodné léčby může skončit fatálně.

Terapie

Správná diagnóza vede k určení účinné léčby. Ta může být medikamentózní a nemedikamentózní.

Medikamentózní léčba je zaměřena především na úlevu od bolesti. Užívají se analgetika a antiemetika, aby došlo ke zmírnění zvracení a nevolnosti. Těžké záchvaty migrény se léčí léky ze skupiny triptanů. Patří mezi ně známý Imigran, Naramig a další. Cílem léčby je snížit frekvenci a intenzitu záchvatů. Aby se migrenózním záchvatům předcházelo, lékaři předepisují léky proti epilepsii, beta-blokátory a antidepresiva.

Nemedikamentózní léčba je také velmi účinná. Zahrnuje úpravu životního stylu – vyloučení rizikových potravin, spánkový režim a alternativní léčebné terapie. Spadá sem také akupunktura a jóga. V poslední době pacienti vyhledávají i magnetoterapii předepsanou lékařem na fyzioterapii nebo magnetoterapii aplikují v pohodlí domova.

Použití magnetoterapie

Pulzní magnetoterapie se po letech používání ve zdravotnických zařízeních stala součástí domácností jako pohodlný, bezpečný a jednoduchý přístroj pro léčbu chronických onemocnění. Samozřejmě, stejně jako každá jiná léčebná metoda, má své kontraindikace. Pokud si je pečlivě nastudujete a zjistíte, že je pro vás bezpečná, můžete ji bez obav používat. V této době, kdy za každou léčbou lidé hledají možné nežádoucí účinky, vás ujišťujeme, že magnetoterapie žádné nežádoucí účinky nemá.  Principem je působení magnetických polí a pulzů na lidské tělo.

Léčba migrény pomocí magnetoterapie

Protože hlavním problémem při migréně je bolest, která vás vyvede z normálního života, je použití přístrojů Biomag více než optimální. Aplikace pulzní magnetoterapie má totiž prokázaný analgetický účinek. Při pravidelném používání Biomag-u a dodržování lékařských doporučení bude váš život s migrénou jednodušší.

Aplikace magnetoterapie

Sestava Biomag Lumina FSX se skládá ze samotného přístroje a dvou aplikátorů. Jeden aplikátor má více otvorů pro připojení, druhý je s polarizovaným světlem. Obsluha stroje je velmi jednoduchá, zvládne to skutečně každý.

Migréna není zanedbatelný problém. Pro někoho je to utrpení v pravém slova smyslu. Nabízíme vám pomoc, která je ověřena a testována. Zkuste to s námi a dejte přístroji Biomag šanci.

MUDr. Peter Bednarčík, CSc.
vedoucí lékařský poradce
Mobil: +420 777 592 222
E-mail: peter.bednarcik@biomag.cz

                                                               Rezervujte si z pohodlí domova.
Společnost FINEST Selection, spol. s r.o., poskytuje možnost vyzkoušet, pronajmout nebo zakoupit si 3D pulzní terapie Biomag.

Naším cílem je, aby se každý mohl s přístroji seznámit a na tomto setkání bezplatně vyzkoušet účinky terapie.