🌓
Chat Close

Mononukleóza - příznaky, přenos, projevy a jak ji léčit

Co je infekční mononukleóza?

Infekční mononukleóza je virové onemocnění, které se zpravidla přenáší úzkým mezilidským kontaktem. Přenos mononukleózy se tedy váže především k úkonům jako je společné jídlo, pití z jedné sklenice, ale i líbání či pohlavní styk. Šance nákazy na větší vzdálenost je více než mizivá, protože přenos infekční mononukleózy se děje právě prostřednictvím sekretů – slinami nebo krví.

Onemocnění je způsobeno virem Epstein-Barrové. O této nemoci se mluví také jako o nemoci náctileté, a to právě z toho důvodu, že postihuje zejména dospívající a mladé dospělé. U lidí nad 40 let je výskyt jen vzácný až velmi vzácný! Tolik obecně o viru, který se začíná postupně vyvíjet u dětí mladších 3 let a spěje do bodu, kdy až 95 % dospělých je jeho nositelem.

Mononukleóza

Zajímá vás, jak se projevuje mononukleóza u dětí a jaké příznaky naopak vykazují dospělí – nosiči tohoto viru, nebo si lámete hlavu, jaký jídelníček při tomto onemocnění zvolit, co omezit a co naopak do stravovacího plánu zařadit?

Čtěte dál!

Projevy mononukleózy

Začátek onemocnění může být náhlý, často se objevují příznaky jako zimnice, pocení, nechutenství, bolesti hlavy či únava. Horečky se vyskytují u většiny pacientů a mohou přetrvávat i více než 10 – 14 dní. Infekční mononukleóza postihuje především oblast lymfatických uzlin.

Jak jsme si již výše nastínili, toto onemocnění je způsobeno virem Epstein-Barrové. Je třeba upozornit, že infekční mononukleózu prodělá člověk pouze jednou za život. Ale virus přetrvává v těle v klidové formě. V stresových situacích, při vážnějších onemocněních, v těhotenství nebo v jiných zátěžových zkouškách pro náš organismus se může virus opět aktivizovat, ale už se neprojeví jako onemocnění. Aktivita viru se projeví tím, že se začne vylučovat prostřednictvím slin a moči, ale bez příznaků onemocnění. Právě tito lidé jsou nosiči viru.

Mononukleóza příznaky

Příznaky infekční mononukleózy:

  • horečka (teplota je obvykle vysoká, od 38 °C do 40 °C)
  • pseudomembranózní angína (agresivnější forma angíny, tvorba povlaku na mandlích)
  • zvětšení krčních lymfatických uzlin (zvětšení krčních lymfatických uzlin je přítomno u 90 % dětí)
  • zvětšená játra a slezina (asi 30 % nemocných dětí má zvětšená játra a polovina nemocných i zvětšenou slezinu)

Samozřejmě ne všechny příznaky se nevyhnutelně vyskytují najednou. Inkubační doba je od 30 do 60 dní. Infekční mononukleóza se častěji vyskytuje v jarním a podzimním období a převážně u dětí a mladistvých. Virus doživotně perzistuje v organismu a při narušené imunitě může vzplanout pod jiným obrazem onemocnění, jak jsme již zmínili výše. Léčba je symptomatická, doporučuje se klidový režim a pacienti s těžším průběhem by měli být hospitalizováni na infekčním oddělení.

Projevuje se buď jako banální virové onemocnění, nebo i jako onemocnění se závažnými komplikacemi, které mohou ohrozit život pacienta. Průběh je velmi individuální, v kombinaci s vážnější chorobou může mít přítomnost mononukleózy devastační následky.

Komplikací, které mohou vzniknout v souvislosti s tímto onemocněním, je více. Jedná se zejména o neurologické komplikace jako například zánět mozkových blan. Vzácně se vyskytuje i zánět srdečního svalu. Neléčená mononukleóza je velmi nebezpečná, protože mezi další rizikovou komplikaci řadíme především roztržení sleziny, což se děje přibližně v 2. – 3. týdnu průběhu onemocnění.

Infekční mononukleózu pomohou odhalit například jaterní testy a krevní obraz!

Příznaky infekční mononukleózy

Efektivní léčba infekční mononukleózy

Z hlediska prevence je asi nejvýhodnějším řešením léčba nízkofrekvenční pulzní magnetoterapií, pomocí přístrojů Biomag. Tato léčba se obecně pokládá za jednu z nejúčinnějších fyzikálních metod moderní medicíny, která funguje na bázi elektromagnetických pulsů.

Při infekční mononukleóze doporučujeme použití nízkofrekvenční pulzní magnetoterapie Biomag v rekonvalescenci a ke snižování rizika komplikací. Aplikujeme na oblast jater stimulační frekvence 50 – 81 Hz na podporu regenerace plochým aplikátorem.

Jelikož žádný speciální lék na léčbu mononukleózy neexistuje, můžeme si pomoci také zvolením adekvátního jídelníčku. Při jaterních onemocněních je většinou vždy nutná úprava stravy – dieta. Nejlepší je zcela vynechat tepelně zpracované tuky, alkohol či jakékoliv uzeniny a tučná masa!

Na začátku onemocnění podáváme hlavně sacharidy (cukry), které v tomto období zajišťují přísun energie. Připravujeme jídla z mouky, rýže, brambor.

Postupně přidáváme bílkoviny bez tuků. To znamená nízkotučný jogurt, nízkotučný tvaroh, libové maso, nejlépe drůbež bez kůže. Jídla připravujeme vařením nebo dušením na minimálním množství tuku. Jaterní dietu začínáme pomalu uvolňovat až po úplné úpravě jaterních testů.

Po překonání mononukleózy je třeba zamezit styku s infekcí, a tedy omezit pohyb v přeplněných prostorách. Také je důležité sledovat jaterní testy. V případě nemocného člena rodiny při prevenci šíření viru je třeba dodržovat správné hygienické zásady (vlastní pití, vlastní příbor).

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

MUDr. Peter Bednarčík, CSc.
vedoucí lékařský poradce
Mobil: +420 777 592 222
E-mail: peter.bednarcik@biomag.cz

Rezervujte si z pohodlí domova.
Společnost FINEST Selection, spol. s r.o., poskytuje možnost vyzkoušet, pronajmout nebo zakoupit si 3D pulzní terapie Biomag.

Naším cílem je, aby se každý mohl s přístroji seznámit a na tomto setkání bezplatně vyzkoušet účinky terapie.