Sinusitida (zánět dutin) - příznaky, léčeba a příčina
Sinusitida není jen problémem dětí. Týká se každého. Často začíná zcela nevinně, ale umí pořádně potrápit. Je proto důležité věnovat pozornost i banálním příznakům.
Sinusitida je zánět paranazálních dutin, což jsou prospěšné dutiny, o kterých zpravidla nemáme ani ponětí. Jejich existenci si uvědomíme pouze tehdy, když dojde k zánětu a bolesti. Tyto dutiny jsou totiž spojeny s nosní dutinou krátkým průduchy a jsou vyztužené sliznicemi. Sinusitida je jedním z nejčastějších typů zánětu horních cest dýchacích. Jak již bylo zmíněno, většinou postihuje děti, v menší míře i dospělé.
Příčina sinusitidy
Nejčastější příčinou zánětu jsou virové infekce nebo alergeny. Dochází ke zduření slizničního epitelu a hlen se začíná hromadit v dutinách, protože nemůže odtékat. Bakterie tak mají příležitost uchytit se ve sliznici. To vede ke vzniku zánětu a ke zvýšení množství hlenu, který vyplňuje ucpanou dutinu. Celý proces je doprovázen bolestí, jež přinutí pacienta vyhledat lékařskou pomoc. Velmi často jsou příčinou nemoci nosní polypy. V tomto případě je nutná chirurgická léčba.
Příznaky onemocnění
Sinusitida se nejčastěji skrývá za nachlazením. Podle doby trvání může být rozdělena na akutní (trvá maximálně 4 týdny), subakutní (4 týdny až 3 měsíce) a chronickou, kdy příznaky trvají déle než 3 měsíce. Chronická sinusitida má obvykle mírnější symptomatologii.
Doprovodným symptomem je vodovitá, později hnisavá sekrece z nosu. Dýchání se zhoršuje, dostaví se bolesti hlavy (zejména když se předkloníme). Bolest nejčastěji evidujeme v oblasti čela a horní čelisti. Nejvýraznější je ráno, během dne se stav zlepšuje. Dochází také ke zhoršení čichu a chuti, přidávají se problémy s dýcháním a kašel. Teplota stoupá, pacient je unavený a slabý.
Diagnostika sinusitidy
Diagnóza je prováděna otorinolaryngologem pohmatem obličeje a poklepáváním nad dutinami. Současně se vyhodnocují popsané příznaky. Běžným diagnostickým vyšetřením je rinoskopie. Mezi základní vyšetření patří rentgen nosních dutin. Někteří lékaři však považují toto vyšetření za zastaralé a posílají pacienty na počítačovou tomografii (CT sken). Snímek nebo sken ukáže naplnění dutin kapalinou. Celkové vyšetření pak není možné bez biochemické a hematologické krevní analýzy. Výtěrem z nosu se poté mikrobiologicky zjistí příčina onemocnění.
Sinusitida v těhotenství
Sinusitida v těhotenství je komplikovanější, protože zahrnuje péči nejen o matku, ale i o dítě. Případná léčba totiž ovlivňuje vývoj plodu, a proto musí být konzultována s gynekologem. Onemocnění může být virové nebo bakteriální povahy. Příznaky jsou někdy poměrně mírné, ale mohou být také velmi závažné. Neléčená sinusitida vede k respiračním poruchám, které ovlivňují zdraví matky a vývoj plodu během těhotenství. Léčba antibiotiky je velmi omezená a doporučují se bezpečnější léky, odpočinek na lůžku a zvýšená konzumace vitamínů.
Sinusitida alergického původu
Postihuje alergiky zejména v jarním období. Diagnóza a léčba je na alergologovi. Dobře zvolená antihistaminika mohou zlepšit stav a eliminovat nepříjemné příznaky.
Léčba sinusitidy
Sinusitida virového původu nebývá léčena antibiotiky. Přednost se dává jiným postupům, např. těmto:
- Zvýšení příjmu vitamínů (zejména vitamínu C, zinku a selenu a tekutin – Vincentka, bylinné čaje).
- Inhalace heřmánku nebo esenciálních olejů.
- Masáž dutin.
- Aplikace suchého tepla.
- Nosní kapky ke snížení otoku nosní membrány (Nasivin, Otrivin).
- Naordinování sirupů, které zkapalní hlen.
- Tlumení bolesti hlavy analgetiky.
Sinusitida bakteriálního původu je komplikovanější a vyžaduje léčbu pomocí antibiotik. Nejúčinnější jsou antibiotika na bázi penicilinu a cefalosporinu. Léčba trvá 7 až 10 dnů. Doba léčení by měla být přísně dodržována.
Ovšem v některých případech si ani antibiotika neumí poradit s nahromaděným hnisem v dutinách. V této chvíli lékař přistupuje k punkci dutin a k sání hnisu pomocí speciální jehly. Stává se, že někdy je nutné provést punkci několikrát za sebou.
Využití magnetoterapie u sinusitidy
Magnetoterapie jako podpůrná léčba má význam při dlouhodobém a pravidelném užívání. Očekávat zázrak za dva dny je nemyslitelné. Působení pulzního magnetického pole má pozitivní vliv na lidské tělo a nemůže ho v žádném případě poškodit. Samozřejmě i při této léčbě existují kontraindikace a je třeba se s nimi důkladně seznámit.
Aplikace magnetoterapie u sinusitidy
Přístroj Biomag Lumina Easy je určen pouze pro domácí použití. Jedná se o moderní technologii a jeho provoz je velmi jednoduchý. Stačí spustit program, připojit aplikátor a relaxovat. Tento čas můžete využít třeba ke čtení své oblíbené knihy.
Komplikace onemocnění
Tento zánět, stejně jako každý jiný, může přivodit řadu komplikací. U sinusitidy se jedná hlavně o zánětlivá onemocnění mozku či mozkový absces. U dětí dochází ke komplikacím ve formě zánětu průdušek.
Zánět dutin se nejčastěji vyskytuje v podzimním a zimním období. Je ovlivněn chladným počasím, a proto je nutné naslouchat radám odborníků:
- Teple se oblékejte.
- Otužujte se.
- Často si myjte ruce.
- Vyhýbejte se kolektivům.
- Konzumujte lehkou stravu plnou vitamínů.
Někdy i dobře míněné rady nepadnou na úrodnou půdu a onemocnění přijde v lehčí nebo těžší formě. Základem je – nic nepodceňujte. Vyhledejte lékaře a aplikujte podpůrnou léčbu spolu s léky v pohodlí domova.

Léčba sinusitidy magnetoterapií
Léčbu pomocí magnetoterapie doporučují lékaři v kombinaci s antibiotiky. Pomůže snížit otok sliznic, zapojí se do procesu hojení a v neposlední řadě působí analgeticky. Protizánětlivý účinek magnetoterapie je v tomto případě velmi výrazný.
Rezervujte si z pohodlí domova vyzkoušení 3D pulzní magnetoterapie Biomag
Společnost FINEST Selection, spol. s r.o., poskytuje možnost vyzkoušet, pronajmout nebo zakoupit si 3D pulzní terapie Biomag.
Naším cílem je, aby se každý mohl s přístroji seznámit a na tomto setkání bezplatně vyzkoušet účinky terapie.
